Pinkide erinevused

Manuaalseid/numbrilise näiduga tööpinke juhitakse käsitsi, kuid CNC- tööpinke juhitakse arvuti abiga. Käsitsi juhitavad pingid hakkavad ettevõttes jääma nö. teatud detailide tegemiseks (vanemate detailide jaoks). CNC-tehnoloogia abiga on võimalik töötlemisprotsessid automatiseerida. Tänu selle tehnoloogia arengule on tööpingid tänapäeval üha täpsemad ja kiiremad, inimeste oskused paremad ja tulemuseks on valmistusaegade lühenemine ja kvaliteedi paranemine.
Manuaalselt juhitava pingi ja arvjuhtimisega pingi korral ei ole laastu eraldamise seisukohalt mingit erinevust – lõikeinstrument lõikab ikka laastu. Freespingis freesitakse, treipingis treitakse, puurpingis puuritakse. Ka lõikeinstrumendid on sarnased.
Manuaaljuhtimisega pingis peab operaator, pingitööline, ise liigutama lõikeinstrumenti (reeglina käsiratta abil). Samuti peab ta määrama spindli pöörlemissageduse ja ettenihke ning vastavalt vajadusele vahetama lõikeinstrumenti. Tööline jälgib instrumendi asendit ja peab peatama instrumendi kui vajalik mõõde on saavutatud. Lisaks sellele ka kontrollima mõõdet.
Manuaaltööpingiga (käsitsi) töödeldud detaili kvaliteet on sõltuv kasutaja enda oskustest ja professionaalsusest. Kui töödeldava detaili tolerants on väike ( mõõtmete täpsus alla 0,1 mm), siis peab olema juba väga professionaalne tööline. NC- töötlemiskeskuste kasutamine vähendab inimtööjõu vajadust. Juhtsüsteem hoolitseb tööriista liikumise eest ja liikumistrajektoor püsib kogu aeg sama (olenevalt NC-tööpingi täpsusest) esimesest detailist kuni viimase detailini.
Arvjuhtimisega pingis on aga lõikeinstrumendi liikumine automatiseeritud. Instrument liigub mööda ette antud trajektoori. Töötlemine toimub kuni 2,5 korda kiiremini. Põhiline aja kokkuhoid toimub abi- ja tühiliikumiste arvelt. Kogu töötlemiseks vajalik info on salvestatud juhtprogrammi. Seal on käsud instrumendi liikumise kohta ühest punktist teise punkti, spindli pöörlemissagedused erinevate lõikeinstrumentide korral, lõikeinstrumendi vahetus, vajalik ettenihe jne. Vastavalt sellele programmile töödeldakse infot ja antakse signaalid edasi pingi täituritele, antud juhul mootoritele. Signaalid muundatakse ja võimendatakse reeglina pingi juhtkilbis.
Ühe arvjuhtimisega pingi abil on võimalik teha ära mitme universaalpingi töö. Olenevalt valmistatavate detailide iseloomust võib üks operaator teenindada üheaegselt ka mitut pinki. Ka pingi seadistamine toimub kiiremini kui universaalpingi korral.