Sissejuhatus

iDevide ikoon Sissejuhatus
Enamus tänapäeval toodetud tööpinkidest on arvjuhtimisega. Manuaaljuhtimisega pinke kasutatakse harva aga ka need ei ole päriselt kuhugi kadunud. Nendega teostatakse üksik- ja abitöötlemist. Arvjuhtimisega pinkide kasutuselevõtt võimaldab ka tootmist paremini automatiseerida. Toote, detaili valmistamiseks kulunud aeg lüheneb, täpsus suureneb. Paraneb toodangu kvaliteet ja ettevõtte konkurentsivõime. Samuti on võimalik kiiresti ja paindlikult tootmist ümber korraldada. Arvjuhtimisega seadmete kasutuselevõtt on arendanud kõvasti edasi tsehhide ja ka tehaste automatiseerituse taset. Masstootmises on juba pikemat aega kasutatud automatiseeritud spetsiaalpinke (eriotstarbelisi).
Kaasaegsed arvjuhtimisega tööpingid kujutavad endast mehhatroonikasüsteeme, kus mehaanilised, elektroonilised ja infotehnoloogilised alasüsteemid tagavad koostoimimisel efektiivse terviku, mis väljendub nõuetekohase detaili valmimises. Tänapäeval metallitöötlemispingil töötaja oskused ja teadmised ei piirdu materjalide, lõikeriistade, seadmete ja tootmistehnoloogia tundmisega, vaid ta peab valdama arvprogrammjuhtimisega seadmele juhtprogrammi koostamist, sisestamist ja vajaduse korral ka muutmist. Need nõuded tulenevad Eesti Vabariigis kehivatest kutsestandarditest.
Materjali edukaks omandamise eelduseks on töödeldavate materjalide omaduste, lõiketeooria, lõikeriistade, metallilõikepinkide tööpõhimõtete, ehituse, juhtimise, kasutamise ja hooldamise tundmine, joonestamispakettide tundmise ja kasutamise oskus. Töötaja töö edukus ja tulemuslikkus oleneb täiel määral sellest, millisel määral ta valdab kõiki pingi tööga seotud küsimusi. Peale teadmiste vajab töö edukus suurel määral kogemusi. Neid saab omandada ainult konkreetsete praktiliste tööde käigus.